» jeste¶ tutaj » · Artykuły · Mity dotycz±ce jazdy po spożyciu alkoholu

Mity dotycz±ce jazdy po spożyciu alkoholu

Komentarze (0)

fot. Iwan Gabovitch/Flickr/CC BY-SA 2.0

Liczba pijanych kierowców na polskich drogach ro¶nie. Brakuje nam poprawnej edukacji kierowców w tym temacie mimo organizowanych przez funkcjonariuszy policji licznych akcji oraz mocno zaostrzonych przepisów reguluj±cych karanie kierowców po spożyciu alkoholu.

Autorem artykułu jest Marcjan_atomczyk

Istniej± także pewne mity, które przemawiaj± wręcz na korzy¶ć jazdy po wypiciu nawet małej dawki alkoholu.

Oszukanie alkomatu jest możliwe
Przez lata kr±żyły opowie¶ci o tym, że da się oszukać wynik badania alkomatem stosuj±c pewne sztuczki. Słyszeli¶my już o hiperwentylacji przed badaniem, włożeniem monety do ust czy słabszym dmuchaniu w ustnik alkomatu, czy też wiele innych, dobrych porad. Oszukanie alkomatu czy też zmniejszenie osi±ganego wyniku jest niemożliwe. Nowoczesne alkomaty stosowane przez funkcjonariuszy policji na całym ¶wiecie s± zaawansowanymi urz±dzeniami, badaj±cymi bardzo dokładnie zawarto¶ć alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Należy pamiętać również o tym, że nawet w przypadku jakiejkolwiek próby oszukania alkomatu, policjant może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań stwierdzaj±cych trzeĽwo¶ć!

Ludzie z większ± tolerancj± na alkohol mog± prowadzić
Stężenie alkoholu we krwi lub oddechu, widoczne na wynikach pokazywanych przez alkomaty nie ma kompletnie nic do tego, kto i jakie ilo¶ci alkoholu może spożyć. Tolerancja na alkohol, nawet bardzo duża, także powoduje widoczny wpływ na jako¶ć kierowania pojazdem. Każda dawka alkoholu powoduje obniżenie koncentracji kierowcy, przez co może on być rozkojarzony podczas jazdy samochodem. To, że kierowca czuje się dobrze, wcale nie musi oznaczać że może on wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Kawa pomoże pozbyć się negatywnych skutków spożycia alkoholu
Nic bardziej błędnego. Kawa pomoże, owszem, przy zredukowaniu uczucia zmęczenia lub senno¶ci, jednak nie wpływa ona w żadnym stopniu na zredukowanie poziomu zawarto¶ci alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu. Może to zadziałać również przeciwnie zwiększona wrażliwo¶ć na ryzyko lub pobudzenie powodowane przez kawę może utrudnić funkcjonariuszom policji do oceny stanu kierowcy. Może również spowodować podejrzenie o zażywanie substancji psychotropowych.

Spożywaj±c alkohol i wsiadaj±c za kierownicę jedno jest pewne nic dobrego nie może z tego wynikn±ć. Dowiedzione jest, że alkohol powoduje obniżenie czasu reakcji kierowcy oraz jego uwagi przywi±zywanej do poszczególnych zdarzeń na drodze. Stosowanie prostej zasady piłe¶ nie jedĽ jest jedynym rozwi±zaniem jeżeli chodzi o prowadzenie pojazdu i picie alkoholu lub stosowanie używek działaj±cych do niego podobnie. Zapomnijmy więc o próbach oszukania alkomatów czy też wszelkich złotych sposobach wpływaj±cych na obniżenie jako¶ci badania, z prostej przyczyny takie sposoby nie istniej±.


Marcjan Atomczyk
- Wieloletni projektant we włoskiej stajni Phinifarina, pracował przy opracowywaniu stylistyki Peugeota 406 coupe. Znany na całym ¶wiecie ze swojego zamiłowania do pisania poezji, tekstów reklamowych oraz esejów. Na staro¶ć osiadł w Toskani, wiod±c ciekawe życie copywritera, delektuj±c sie włoskim winem i temperamentem tutejszych kobiet.


--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

wy¶wietlono: 4955 razy.

Komentarze

Zapoznaj się z obowi±zuj±cymi zasadami jakich przestrzegamy »
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Grupa Motocyklowa MI¦ - gmmis.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶ć opinii. Zastrzegamy jednak sobie prawo do ich usuwania, je¶li uznamy je za nieodpowiednie.


Nie dopuszczaj teraz komentarzy.

FBNasze cele »

Naszym celem jest skupienie niezrzeszonych miło¶ników ruchu motocyklowego.

Dlaczego "MI¦" »

Dlaczego nazywamy się "MI¦":

  • na przekór wszystkim angielskojęzycznym nazwom
Kontakt

Kontakt »

Jeżeli masz jakie¶ pytania, pomysły, sugestie daj nam o tym znać.