Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
» jesteś tutaj » · wyjazdy · Odwiedzamy stocznię w Niederfinow

Odwiedzamy stocznię w Niederfinow

Komentarze (0)

fot. Doris Antony - wikipedia (lic. GNU)


JEDZIEMY! Dieter R. proponuje odwiedzenie podnośni statków w miejscowości Niederfinow 112 km od Gorzowa.

Dieter proponuje że bardzo chętnie poprowadzi chętnych - jest tylko warunek - jedynym dniem jaki wchodzi w rachubę jest niedziela - ze wskazaniem na 19 maja 2013r. - oczywiście możliwa jest zmiana na inną niedzielę.

Spotykamy się w niedzielę 19.05.2013 godz. 10:00 , na Schellu koło McDonalda przy ul. Walczaka i jedziemy do Niederfinof. Pogoda zamówiona - punktualność mile widziana ;-).

Kilka faktów które podesłał Dieter.

Stocznia ma 76 lat i robi wrażenia jak w momencie jej otwarcia. Rocznie przepływa przez nią ok 20 000 statków, które przy jej pomocy pokonują 36 metrową zmianę wysokości terenu na kanale Odra - Hawela.


(fot. Wikimedia author Doris Antony)

Obiekt promieniuje godnością i siłą. Stara podnośnia statków - pomnik sztuki budowlanej ,historyczny symbol sztuki inżynieryjnej. Obok można podziwiać budowaną nową podnośnię.
Oglądanie jest w gratisie jak i wszystkie informacje w specjalnym budynku z makietami , aby łatwiej można było zrozumieć temat.

Jak pisze Dieter

"Jedynie wejście na gore podnośni kosztuje 5 euro , jednak sadze ze to można sobie oszczędzić bo z dołu jest i tak dożo do oglądania . Obok znajdują się punkty z gastronomią i dobrym jedzeniem , ze względu na piękne krajobrazy przyjeżdżają duże ilości motorów i grup motocyklowych ."

Wiecej informacji -->www.schiffshebewerk-niederfinow.info

Kilka dodatkowych zdań znalezionych w sieci na ten temat.

Podnośnia w Niederfinow, zbudowana w latach 1927 – 1934, jest najstarszą podnośnią będącą w czynnej eksploatacji spośród wszystkich podnośni znajdujących się w Niemczech. Budowla techniczna przezwycięża różnicę poziomów pomiędzy górnym a dolnym odcinkiem kanału wynoszącą 36 m. Czas podniesienia lub opuszczenia statku wynosi 5 min, łącznie z wodowaniem pokonanie całości to 20 min. Podnośnia jest otwarta dla zwiedzających. Obok platformy widokowej na dolinę Odry istnieje możliwość rejsu statkiem wycieczkowym w okresie od połowy marca do końca października.
źródło: citrix.cudatechniki.com/


W 1934 roku na uskoku w Niederfinow zbudowano podnośnię, która zastępowała dotychczasowy system kilku śluz, znajdujących się w tym miejscu. Po wojnie inwestycje na kanale skupiały się przede wszystkim na umocnieniach dna oraz linii brzegowych.
...
Już w zjednoczonych Niemczech, w 1992 roku, uchwalono nowy Plan Rozwoju Infrastruktury Transportu. Jednym z jego punktów był program poprawy żeglowności na kanale Odra - Hawela.
...
Dotychczas „wąskim gardłem”, uniemożliwiającym stosowanie większego taboru pływającego na tym szlaku była zwłaszcza podnośnia w Niederfinow. Powstająca obok konstrukcja będzie pracować na tych samych zasadach co jej poprzedniczka (podnośnia pionowa z kompensacją masy przy użyciu obciążników), będzie jednak od niej znacznie większa.
źródło: www.obserwator-morski.pl/

Tak może wyglądać trasa dojazdu


Wyœwietl większš mapę

19 maja 2013 niedziela MIŚ-ków w Niederfinow

GMMIS  w Niederfinow

fot. gmmis.pl

Dziękujęmy wszystkim za wpólne chwile. Myślę że cel naszej wycieczki został osiągnięty, co widać zresztą na zdjęciach. Zapraszamy na kolejne wyprawy. Pozdrowienia dla wszytkich MIŚ-ków.

Poniżej kilka zdjęćfotki w większym rozmiarze na fb »

wyświetlono: 7207 razy.

Komentarze

Zapoznaj się z obowiązującymi zasadami jakich przestrzegamy »
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Grupa Motocyklowa MIŚ - gmmis.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zastrzegamy jednak sobie prawo do ich usuwania, jeśli uznamy je za nieodpowiednie.


Skomentuj wpis jako pierwszy!

* = wymagane pole

:

:

:


FBNasze cele »

Naszym celem jest skupienie niezrzeszonych miłośników ruchu motocyklowego.

Dlaczego "MIŚ" »

Dlaczego nazywamy się "MIŚ":

  • na przekór wszystkim angielskojęzycznym nazwom
Kontakt

Kontakt »

Jeżeli masz jakieś pytania, pomysły, sugestie daj nam o tym znać.